top of page

#משפחה_כיחידה_כלכלית - מורן שימריך, בת 38, נשואה באהבה גדולה ואמא לשני בנים ועוד אחד בדרך! מתגוררת ברמת גן בשכירות ובבעלותה דירה בפריפריה. בשנה האחרונה, מתוך ההבנה שמשק בית צריך להתנהל כמו יחידה כלכלית לכל דבר, עלה בה ובבן הזוג, הצורך ללמוד לנהל נכון את הכסף, על מנת שיוכלו לחסוך ולנתב את הכסף להשקעות שיזרימו כסף נוסף. מאמינה שהתייעלות כלכלית תוביל את משפחתה לשפע, הזדמנויות יצוצו והם יעלו (כמשפחה)  על דרך המלך.

מאי בלוגריות.JPG

התחלה


כאמא לשני ילדים כשהשלישי בדרך,  אשר מתמודדת עם המון משימות ביום, רייזאפ מתאים בדיוק לאורח החיים שלנו.

היתרונות

השירות שריזאפ מציעים עונה בדיוק לצורך שלנו כמשפחה לקבל נתונים מדויקים על חשבון הבנק שלנו, ומצד שני לנהל את חשבון הבנק ביעילות מבלי שנצטרך להתעסק המון שעות בחישובים, אקסלים ומעקב צפוף.

ההרשמה לשירות הייתה קלה, אבל כן הייתי מציעה למי שעתיד להירשם לשירות להגיע עם כל הסיסמאות ודרכי הגישה לאפליקציות השונות מראש (סיסמאות התחברות ראשונית לבנק, סיסמאות לכרטיסי אשראי וכו'). מניסיוני כדאי להגיע עם הכל מסודר כך ההרשמה נעשית  מהירה מאוד.

המערכת מאתרת היטב את ההוצאות וההכנסות ומחלקת אותם להוצאות גבוהות/ משתנות הכנסות קבועות/ משתנות- גם כאן צריך לשים לב שהמערכת דייקה- משכורת של בן הזוג נכללה כהכנסה משתנה למרות שבפועל היא קבועה- משחק די אינטואיטיבי עם האופציות והצלחתי להעביר את ההכנסה לקבועה, אבל כאן אם המערכת פונה גם לאנשים שאינם טכנולוגיים אולי הם קצת יתקשו בחלק הזה.

עם ההרשמה לאתר אני מקבלת טיפים מעולים אליי למייל, אני מקפידה לקרוא אותם וליישם, וכעת אנחנו בשלב החשיבה על התזרים שאנחנו רוצים לפנות לטובת חיסכון. 

כרגע אני מדייקת את החשבון שלנו עם סדר בכרטיסי האשראי שאני מאמינה שדרכם המידע שישאב יהיה יותר מסודר וברור לי.
אנחנו מחכים ל- 1 בחודש הבא על מנת לראות את התפתחות החשבון.


******************************************************************

יוני 

היי, זו שוב אני אמא ל- 3 עייפה, בעיקר עייפה.
ימי פוסט קורונה, המחירים עולים ואיתם עולה גם מדד הלחץ שלי. אני מרגישה שכל יום נוחתות עלינו עוד ועוד גזירות וגם הכסף שחשבנו שנוכל להשאיר כחסכון כבר עבר להיות חלק מהשוטף.

ההרגשה היא שהכל רק הולך ונהיה יותר ויותר קשה ואיך נצליח לנהל את כל זה.

החודש כל פעם שאני נכנסת לרייזאפ המצב לא מעודד.. ״מורן ויוסי נראה שלא נשארה לכם יתרה להוצאות שוטפות״ אבל מיד אחרי זה בא העידוד- ״לא להרים ידיים, חשוב לשים לב למצב התזרים ולצמצם הוצאות כמה שאפשר״.

אוקיי אם רייזאפ מאמינים בי גם אני אתחיל להאמין, אבל איך מצמצמים?
גדלתי בבית שאמרו בו כן על הכל- 
חוגים- ״כן״
מנוי לבריכה- ״כן״
ספרים- ״בודאי כמה שתרצי״
ועוד ועוד ועוד, ההורים שלי אף פעם לא חסכו עלינו, תמיד הייתה הרגשה שיש. אז איך אני אחסוך עכשיו על הילדים שלי? ובכלל המילה לחסוך ממש מרגיזה אותי, עובדים קשה כל החודש ובסוף עוד צריך לחסוך.

אבל אין ברירה רייזאפ מאמינים בי אני חייבת להאמין בעצמי.

היתרון הגדול שאני מוצאת ברייזאפ זה היכולת לראות סעיף סעיף את ההוצאה הצפויה והיכולת לראות מה היה בחודשים הקודמים.

אז הסעיף הראשון לרדת הוא הסופר, כבר קלטתי בחודש שעבר ש- 3600₪ על הסופר היא הוצאה גדולה מידי, למדתי שאפשר לנהל את זה ועדיין להישאר שבעים. עברתי לניהול רשימת מלאי בבית, אין צורך לקנות כפול רק בגלל שאני לא זוכרת מה יש. בכל פעם שמשהו נגמר אני כותבת ברשימה ואז פעמיים בחודש עושה הזמנה ענקית מהסופר, פעם בשבוע עושה השלמות של לחם בלבד. בדרך הזאת הצלחתי לחסוך בחודש הקודם כמעט 1500₪.

וואו הולך לי די טוב, הלאה לסעיף הבא!

אוכל בחוץ- אולי הסעיף שהכי ביאס אותי לראות, זוג עם ילדים קטנים לא אוכל במסעדות שף, אנחנו אוכלים במקדונלדס, פיצה האט ועוד ועוד מקומות ממוצעים ומטה עם אוכל באמת לא בריא, ועל זה הוצאנו יותר מ 1500₪ בחודש, אז מהסעיף הזה דווקא שמחתי לצמצם, החלטנו על פעם בשבוע (וכשמתרגלים זה הופך לפעם בשבועיים) של ארוחה בחוץ, לרוב זה קורה כשהולכים כל הגן יחד לפארק ושם אוכלים יחד.

נראה לי שאני בכיוון טוב, אבל עכשיו זה באמת הולך לכאוב..

מנקה- יש לנו מנקה פעם בשבוע, אין ספק שבית נקי זה כיף גדול אבל גם פעם בשבועיים זה מספיק, אז בצער רב נאלצתי גם לצמצם כאן, והרווחנו כפול הילדים מתחילים לעזור במטלות הבית.

אז בנתיים חסכתי כמעט 3000₪ האמת בכמה פעולות פשוטות, אבל רייזאפ עשו לי חשק להמשיך אז התיישבתי על סעיף הביטוחים.. כמה כפילויות גיליתי (!!) נשבעת שמביך לספר. טלפון בהול לסוכנת ביטוח
הסעיף הבא ואומנם הוא קטן הוא סעיף העמלות, וואלה הבנק עשיר גם בלעדיי ואני עוד נותנת לו כסף לנהל לי שם את העניינים? גם פה עשיתי קצת טלפונים, לא אכחיש היו קצת ויכוחים אבל הנה 100₪ שנותבו ל- 2 חוגים.

המעקב הוא יומיימי, האמת שרייזאפ לי עושה חשק, בפעם הראשונה אני מרגישה שאני שולטת בכסף ולא הוא בי, האתגר הגדול יהיה בחודש הבא… כשחופשת הלידה שלי נגמרת ואנחנו נשארים עם משכורת אחת… טוב מזל שיש את רייזאפ לעודד אותי.


******************************************************************

 

מאי 
 

הוא: ״תגידי כבר עדכנת את האקסל היום?״ .

אני: ״אוף, כתבתי את כל ההוצאות על פתק, והוא אבד לי! תעשה טובה תוציא רגע את פירוט האשראי כדי שאני אנסה לעקוב מה קורה שם״.


מה שאתן רואות כאן בערך השיחות שהתנהלו ביני לבין בן זוגי בחודשים האחרונים, נשמע לכן מוכר?
 

אני: ״אז מה אתה אומר? בא לך עוד ילד?
הוא: "לא יודע מורן הילדים כבר גדולים, שוב חיתולים, שוב לקום בלילות את בטוחה שבא לך?"
אני: "כן!!"
הוא: "שוב גנים פרטיים, זה מלא כסף את זוכרת? השנה סוף סוף אנחנו מפסיקים לשלם על גן פרטי.. אפשר לעשות עם הכסף הזה מלא דברים אחרים… כסף vs ילד, מה החלטנו?".

 

ילדים צריכים אהבה, זה הבסיס. אבל לצד זה גם מוגנות ובטחון כלכלי אלו דברים חשובים. החלטנו שעם גדילת המשפחה, גם אנחנו נגדל ונתחיל להתנהל בצורה מסודרת מבחינת כלכלית. 
 

בראש שלי תמיד הייתה מחשבה שככה זה, כל המשפחות עם ילדים קטנים מתמודדות עם מינוס, עם טלפונים מהבנק וחרדות כלכליות, תהליך אישי שעברנו גרם לשינוי מחשבתי והחלטתי שדי לא עוד, אנחנו נלמד להתנהל בצורה מסודרת.
 

אז התחלנו להתנהל עם טבלאות אקסל. 
 

חודש ראשון כותבים הכל בדייקנות, מכניסים כל הוצאה, לא שוכחים כלום, זהו, אנחנו מתנהלים מסודר שום הוצאה לא תחמוק מאיתנו. סוף החודש ולא הצלחנו להבין כמה באמת נשאר לנו מהמשכורת.

טוב, מתחילים עוד חודש, הפעם בטוח נשתפר כבר הבנו איך עושים את הדוח הזה, לא שוכחים שום הוצאה שוב כותבים הכל, פותחים קבוצת ווטאס אפ… ואז הילד חולה, אני עייפה, נסענו לסופ״ש ושוב שכחנו לרשום.

 

פוסט אחד ב'עוברות ושוות' ואני מחליטה לבדוק מזה הרייזאפ הזה.

ההתחלה קשה, אנחנו ישראלים רגילים שעובדים עלינו, 'תרבות הסמוך' ו'יהיה בסדר'- אז שאני אתן את כל הפרטים הכי אישיים שלנו? אז בדקנו את האבטחה שלהם וכמה שאלות לצוות לוודא שהבנו נכון ויאללה מכניסים את פרטי החשבון וכרטיסי האשראי, דקה אחרי ואנחנו כבר מקבלים מול העיניים את התזרים המלא וכל מה שאכתוב עכשיו לא יתן, לכן תמונה מדויקת של ההלם שנכנסו אליו- 3000₪ אוכל בחוץ? מה? הייתי בטוחה שאני כל היום מבשלת… 1600 ביטוחים? איך?? 
והחלק הכי קשוח- לא נשאר לך כסף פנוי החודש, מה????

אז עכשיו עם שלושה ילדים כמות הזמן הפנוי שלנו הצטמצמה מאוד, וגילינו שרייזאפ יכולה לעקוב אחרי ההוצאות בשבילנו, אנחנו ורייזאפ במין תחרות סמויה איך נסיים את החודש? 

והחודש עם ילד שלישי סוף סוף ניצחנו!

המשך יבוא...

 

bottom of page