top of page

Hello

# יוצאת לדרך. מאי אטר, בת 24,  עצמאית (עוסקת פטורה) בתחום הקהילות הדיגיטליות בימים אלו מתחילה לעבוד כחונכת אקדמית לסטודנטים מתמודדי נפש, וגם בייביסיטרית מדופלמת.

סטודנטית לתואר ראשון בספרות (במסלול כתיבה יוצרת) ובסוציולוגיה-אנתרופולוגיה. לפני שנה עזבה את הבית של ההורים וגרה עם בן זוגה בשש השנים האחרונות, תום, בדירה קטנה בצפון הישן עמוס השיפוצים של תל אביב.

מאי האמיתית בלוגרית.JPG

התחלה

 

תמיד חשבתי שאני יחסית "על זה", יודעת איפה הכסף שלי, כמה אני מוציאה, אבל איכשהו בתקופה האחרונה כעצמאית עם הכנסה משתנה, אני מוצאת את עצמי לא מצליחה לחסוך, ואפילו מכרסמת מהחסכונות הקיימים.

בדיוק בגלל זה אני רוצה להתנסות ברייזאפ- אני רוצה להבין לאן הכסף שלי הולך, ללמוד לתכנן יותר טוב קדימה, ולהבין איך עוברים מחשיבה על עו''ש לחשיבה על תזרים!

אני מקווה שרייזאפ יעזור לי לפתוח את העיניים, וקצת חוששת שזו תהיה התפכחות כואבת. מקווה להצליח לא להשתעבד לדאגה לכסף, להצליח לנהל אותו ולא לתת לו לנהל אותי.  מעל הכל אני מקווה, יחד עם רייזאפ, להצליח ליצור וודאות ובטחון בתקופה של אי יציבות כלכלית, והיי, אולי אפילו לחסוך!

****************************************************

מאי

 

"היי מאי, אני צופה שהחודש יצא יותר כסף ממה שיכנס- מאי צפוי להסתיים בתזרים שלילי." 

תודה רייזאפ, כאילו שלא ידעתי. אחרי אפריל שבו הצלחתי לסיים עם תזרים חיובי ואפילו (קצת) לחסוך, אני מתחילה את החודש בידיעה שהוא ייגמר רע. אוקיי, אבל אלו לא באמת ההכנסות הצפויות שלי.הרי יש את העניין שאני לא יכולה להכניס הכנסה קבועה/לא קבועה בעצמי, אלא רק דרך הצ'אט. אז אני פונה בצ'אט לגבי ההכנסות שידועות לי כבר (מתי כבר יהיה אפשר לעשות את זה עצמאית?), ומסווגת מחדש הכנסות שמופיעות כבר, משלל עבודותיי המזדמנות יותר ופחות. התזרים השלילי פחות מפחיד, אבל עדיין שלילי. 

 

אוקיי, אבל אם נהיה חסכוניים החודש? מכריזה שוב על "חודש ללא וולט", אבל רגע, אנחנו חוגגים שש שנים יחד החודש. זה הוצאות. וחברה באה לביקור מחו''ל, בטוח נצא לבלות. והסופר ממש אי אפשר לצמצם- כי אני מתכננת לבשל בבית החודש הרבה. ושכ''ד הוא שכ''ד, ושיט החודש גם באמת אמור להגיע חשבון חשמל – תודה רייזאפ שהזכרת לי. מסתמן שהתחזית של רייזאפ תהיה די מדויקת. היי מאי, החודש צפוי להסתיים בתזרים שלילי. אוקיי, אני חייבת להגדיל את ההכנסות שלי. יש הרבה פרויקטים באוויר, אבל הגיע הזמן להפסיק לדחות ולהתחמק ולהפוך אותם למציאות. אי אפשר כבר להמשיך ולחכות שפרויקט החלומות – זה שתפור למידותיי, עם אחלה אנשים, עם מטרה טובה, יצא לפועל.

 

ניסיון אחרון לפרויקט החלומות. פונה לארגון שעבדתי עבורו כפרילאנסרית, שאיתם אני הכי הכי רוצה לעבוד מבין כל הדברים שעומדים על הפרק, ואומרת להם שאני צריכה וודאות על המשך דרכנו המשותפת. עם כמה שאני רוצה לעבוד איתם, רייזאפ הבהיר לי שכלכלית אני לא יכולה להמשיך להשאיר דברים אחרים באוויר רק בשביל הפוטנציאל לפרויקט משותף.הם נותנים לי הצעת עבודה ומאפשרים לי לבחור בין עצמאית לשכירה. רואה החשבון שלי וההורים שלי אומרים שברור שעדיף לי שכירה בשלב בחיים בו אני נמצאת, כסטודנטית שמצליחה לשלב חצי משרה בקושי.

 

אני, בהשפעת רייזאפ גם, קצת מתגעגעת ליציבות כלכלית. אוקיי, אז שכירה. מה עם גובה השכר?זה לא מספיק. אמנם אני סטודנטית, אמנם אני צעירה, אבל אני מגיעה עם ניסיון ומקצועיות, ואני שווה יותר. אני צריכה להגדיל את ההכנסות שלי ככל שאני צוברת ניסיון, לא ללכת לאחור. מדובר בכמה מאות שקלים. סכום שרוב הסיכויים שיסכימו לו אם אבקש. אז למה לא לבקש? כי למרות שאני שווה יותר לא נעים לי. כי באמת אני מאוד רוצה את העבודה הזו, כי באמת אני מאוד אוהבת את האנשים שמציעים לי את העבודה הזו. כי אני באמת מאוד שונאת משא ומתן על שכר. כי אני שונאת  להתמקח (חוץ מעל ירקות בשוק. מה סבא יעקב ז"ל היה אומר על זה שהנכדה שלו מפחדת להתמקח? בושה למורשת הפרסית). כי תמיד אני ווכחנית ודעתנית, אבל אולי כשזה מגיע לכסף עדיף לוותר רק כדי להימנע מעימות פוטנציאלי. אבל אני שווה יותר. המקצועיות שלי שווה יותר.

 

צריכה עוד תמריץ? פותחת רייזאפ. כלכלית, זה פשוט לא מספיק. מסתכלת על התזרים ברייזאפ- על ההכנסות שכבר שם, ההוצאות שבדרך, מסתכלת על הצעת העבודה שוב- זה לא מספיק. זה לא מספיק בשבילי שאוכל לחיות וגם לחסוך. זה לא מספיק כדי להבטיח תזרים חיובי לאורך זמן. כמה מאות שקלים, אבל בשבילי זה שמיים וארץ. גם כלכלית, גם אישית, גם מקצועית.  כתבתי ומחקתי וכתבתי ושלחתי מייל עם הצעה נגדית. אני שווה יותר.הם קיבלו את ההצעה. אז האם חודש מאי יסתיים בתזרים שלילי? אעדכן בהמשך. 

***************************************************

אפריל

כמעט חודש עם רייזאפ, או: אלוהים ישמור, זה כמה שאנחנו מוציאים על אוכל בחוץ?
זה מרגיש כמעט קלישאה, אבל באמת חשבתי שאנחנו לא מוציאים כל כך הרבה על אוכל בחוץ. כמעט לא יוצאים, כמעט לא מזמינים וולט. איכשהו כששמים לב לכל בורקס באוניברסיטה ומשולש פיצה לילי, זה מצטבר למאות שקלים. כן, ידעתי את זה קודם, אבל לא האמנתי. ניסיתי לנצח את התחזית ולהוציא פחות. מודה, לא הצלחתי. אבל עצם המודעות היא צעד. חשוב להבין שהתזרים הוא דינמי. אכלתי בחוץ יותר מהצפוי? רייזאפ מעדכנת אותי אבל לא נוזפת בי, ומתאימה בהתאם את סכום ההוצאות המשתנות שנשאר לי להמשך החודש. 
עם רייזאפ, אין איך לברוח. פעמיים בשבוע רייזאפ מעדכנת אותי בווטסאפ במצב התזרים. בשבועיים הראשונים הווטסאפים מרייזאפ של "שלום, נותרו לך להוציא השבוע X שקלים" גרמו לי למועקה קלה, אבל ככל שאני מתרגלת להיות מודעת למצב ההוצאות והתזרים, זה יותר פשוט. 
שיקוף ההוצאות היא היתרון הכי גדול של רייזאפ מבחינתי. הממשק של רייזאפ נגיש ונוח, ולשמחתי שם סוף לשיטוט שלי בין אפליקציית הבנק לחברות האשראי - כל הכרטיסים שלי ושל בן זוגי מרוכזים יחד וההוצאות מחולקות לקטגוריות. בדף הראשי של רייזאפ מוצגים הנתונים החשובים ביותר- כמה נשאר לי להוציא החודש בהוצאות משתנות, מה סכום ההוצאות שרייזאפ יודעת לצפות על פי הפעילות של בקטגוריות כמו סופר או אוכל בחוץ, וההוצאות הקבועות כמו שכר דירה (שגם אותן רייזאפ זיהתה לי אוטומטית). מוצגות גם הכנסות קבועות, והכנסות משתנות.

החיסרון היחיד הוא  שרייזאפ היא אתר ולא אפליקציה, כמי שנכנסת בדרך כלל מהטלפון, זה יכל לשפר משמעותית את חווית השימוש. 
אין ספק שרייזאפ מותאמת יותר למי שעובדת כשכירה, עם הכנסה קבועה ויציבה. ההכנסות הנוספות שלי כעצמאית בלבלו קצת את התזרים והיכולת של רייזאפ לתכנן עבורי את ההוצאות שלי קדימה. אבל! בגלל שהתזרים מתעדכן כל לילה, גם זו בעיה רגעית. 
את ההכנסות הקבועות העתידיות שלי רייזאפ חוזה, וניתן לשנות הכנסה סיווג של הכנסה משתנה לקבועה. הקושי שלי הוא בהכנסה של הכנסות משתנות עתידיות שידועות לי, ככה שילקחו בחשבון גם הן מראש, ולא רק אחרי הכניסה לעו''ש. יש אפשרות להיעזר בצ'אט לפעולה הזו (נציגי השירות מקסימים והמענה מהיר), אבל זה הופך את ההכנסה להרבה פחות אינטואיטיבית ומיידית- שזה היתרון של רייזאפ בשאר השימוש.
גילוי ששיפר את חוויית השימוש שלי ברייזאפ, ואת יעילות התזרים, הוא מה היא הוצאה לא תזרימית. כסף שהשתחרר מפיקדון אבל את רוצה לשמור אותו בצד? לא רלוונטי לתזרים. קניתי ירקות לשכנה והיא החזירה לי בביט? לא רלוונטי לתזרים וסתם מבלגן. כשאני מסווגת הוצאה או הכנסה כלא תזרימית, היא מפסיקה לבלבל אותי- ואת הצפי התזרימי. היא לא נעלמת, רייזאפ מרכזת גם את ההוצאות וההכנסות הלא תזרימיות, היא פשוט לא לוקחת אותן בחשבון בתחשיבי ההוצאות וההכנסות הצפויות. 
מצפה להמשך השימוש, לנצח את קטגוריית האוכל בחוץ ולגלות האם אצליח אפילו לחסוך. יכול להיות שזה בגלל שרייזאפ כל כך צבעונית, אבל נראה לי שאני מתחילה להתמכר. 


 

bottom of page