חיפוש

ביטוח בימי קורונה

כתבה יפעת צורי

צילום: Fateme AlaieonUnsplash


ביטוח וחיסכון הם אלמנטים הכרחיים לכל אחת ואחד. כל אדם זקוק לביטוח, במיוחד במציאות המשתנה של היום. אנשים יכולים לאבד את יכולת עבודתם בשל פציעה או מחלה, להזדקק לטיפולים ותרופות באלפי ומאות אלפי שקלים שאינם בסל הבריאות. הביטוח פעמים רבות, עושה את ההבדל בין תהליך של טיפול והחלמה לבין קריסה כלכלית.

הקורונה היא דוגמא לסוג של סיכון בלתי נראה שמרחף סביבינו, צרכני הביטוח, אבל הוא נוכח ועלול להשפיע באופן מהותי על חיינו וככל שהקורונה תמשיך להדביק ולגבות קורבנות, כך ההשלכות של הנגיף יהפכו למהותיות יותר גם במערכת הבריאות הציבורית וגם בעולם הביטוח.


באיזה אופן ישפיע עלינו – צרכני הביטוח, נגיף הקורונה?

· ביטוחים עסקיים

חשוב לזכור שבזמנים כלכליים קשים וממושכים, יכולות להופיע שתי תופעות: קושי לשלם את הפרמיה לחברות הביטוח ומכאן הפסקת התשלום, מה שעלול לגרור להפסקת הכיסוי הביטוחי.

התופעה השנייה היא שיעורי פשיעה שעלולים לגדול, כמו פריצות לעסקים והצתות, שיביאו לנזקים שכן יהיו מכוסים בפוליסות שלא בוטלו.

· ביטוחי רכב / דירות

גם כאן, בדומה לביטוחים עסקיים, הפסקת תשלומים יגרום להפסקת הכיסוי ובמידה ויהיו נזקים אשר כן מכוסים בפוליסה (גניבה, פריצה, אש וכד'), לא תהיה אפשרות להגיש תביעה לחברת הביטוח לקבלת פיצוי.

· ביטוח אחריות מקצועית

חשוב לזכור שגם כאשר הפעילות העיסקית קטנה או הופסקה, עדיין קיימת חשיפה לתביעות ולכן מאוד חשוב שתהיה פוליסת ביטוח אחריות מקצועית בתוקף.

· ביטוח אובדן כושר עבודה

אמנם אי אפשר עדיין לקבוע שהידבקות בנגיף הקורונה תגרום למחלה ארוכה אשר לא תאפשר המשך עבודה, אבל ייתכן שמי שחלה בקורונה והחלים עלול להמשיך ולסבול ממצב רפואי בעייתי, שעלול להוביל בעתיד לאובדן כושר עבודה.

· ביטוח חיים

רק לפני כשנה רשות שוק ההון אילצה את חברות הביטוח להוזיל את הפרמיות של ביטוחי החיים לאור התארכות תוחלת החיים וחשיפה נמוכה יותר של חברות הביטוח לתביעות בגין מקרי מוות. אבל נגיף הקורונה מזכיר לעולם הביטוח שגם ניסיון העבר הוא לא בהכרח חזאי מספיק טוב עבור העתיד ויכול להיות שעלות ביטוחי החיים שוב יעלה.

· ביטוח בריאות

אמנם החולים בקורונה מאושפזים בבתי חולים ציבוריים, על חשבון ביטוח הבריאות הממלכתי, אבל, כאמור, חברות הביטוח מרמזות שייתכן שמי שחלה והחלים עלול להמשיך ולסבול ממצב רפואי בעייתי, שעלול להגביר את התביעות בביטוחי בריאות.

ככל שתהיה עלייה בהיקף תשלום תביעות בענף הבריאות יחד עם ירידה במכירות ביטוחי נסיעות לחו"ל, כך גובר הסיכוי שתיתכן הרעה בביטוחי הבריאות.

לסיכום, מדובר ב"תגובת שרשרת" - ככל שיושפעו לרעה העסקים השונים והמיתון ילך ויחמיר, כך חברות הביטוח תהיינה חשופות למספר תביעות הולך וגדל בענפי הביטוח השונים, ביטול של פוליסות ביטוח וזאת כמובן בנוסף להשפעות הפיננסיות כתוצאות מירידות שבשווקים השונים. בתגובה, חברות הביטוח תהיינה חייבות בשלב מסויים לנקוט במספר צעדים שתהיה להם השפעה ישירה עלינו הצרכנים, כמו למשל, בחינת עדכון מחדש של תמחור המוצרים, בדיקה מדוקדקת יותר של תביעות מה שיאריך את זמני הטיפול, צמצום הוצאות התפעול בגין הפסדים, מה שישפיע על איכות השירות - וזה בדיוק חלון ההזדמנויות שלנו לפעול.טיפים:

  1. נצלו את הזמן לעשות סדר ותכנון בתיק הביטוח שלכן.

  2. תשתדלו לא לתת לפחד וללחץ לנהל אתכן, אל תיקחו החלטות פזיזות שעלולות להיות להן השלכות. התייעצו עם אנשי מקצוע ותמצאו יחד פתרונות – זה אפשרי!

  3. קחו בחשבון שאם אתן מבטלות ביטוח בריאות או חיים, תצטרכו למלא הצהרת בריאות חדשה על מנת לחדש אותו ואם בינתיים היה לכן איזשהו אירוע בריאותי זה עלול להשפיע על הביטוח או בתוספת תשלום או אפילו בהחרגה.

  4. ביטול ביטוחים עסקיים וחוסר רצף ביטוחי עלול להשפיע גם הוא בעת חידוש הביטוח.

  5. חברות הביטוח באות מאוד לקראת המבוטחים עם הנחות גדולות לחודשים הקרובים וחלקן אפילו מציעות רכישת כיסויים עם חודשיים או שלושה חודשים ראשונים חינם – נצלו את זה!