חיפוש

להשקיע בבורסות זרות, זה לא כל כך מסובךבשבוע שעבר חגגנו 70 שנה למדינה והרמנו, בין השאר, משואה להישגנו הכלכליים. ויש סיבה לגאווה כי הכלכלה הישראלית חזקה ומשגשגת. אבל בכל מה שקשור לשוק ההון יש מקום להביט גם אל מחוץ לגבולות המדינה. ולו רק מהטעם, שיש חברות מקומיות שמונפקות בבורסות זרות או נסחרות במסחר כפול בבורסה בתל אביב ובבורסות בחו"ל, ובכלל השווקים הגלובליים והבורסות הזרות מציעים אפשרויות השקעה מעניינות, המאפשרות לנו דרך נוספת ליישם את אחד הכללים החשובים ביותר לכל משקיע - לגוון את תיק ההשקעות.

אבל האם להשקיע בחו"ל, בשווקים שאנחנו לא מכירות זה לא קצת יומרני ומלחיץ בעיקר כשלמרבית האנשים – נשים וגברים - אין ידע והבנה בכלכלה הגלובלית?

התשובה לשאלה זו דומה במהותה לתשובה לשאלה הבסיסית הנשאלת לפני שאנחנו מחליטות האם להשקיע בשוק ההון. היא מתבססת בעיקרה על מידת ה"אומץ שלנו" או במילים אחרות - שנאת או אהבת סיכון.

אם החלטנו אחרי שענינו על שאלה זו להשתתף במשחק – להשקיע בשוק ההון – זה אומר שאנחנו מבינות, שאנחנו נכנסות למצב בו יש מידה מסוימת של סיכון, וויתור על שליטה וחוסר וודאות הם חלק מובנה בעניין.

ועדיין אנחנו יכולות לשלוט במידת הסיכון על ידי הגבלת והגדרת החשיפה של סל ההשקעות שלנו לרכיבים היותר "מסוכנים".

ודרך אגב, השקעה בשווקים זרים, אינה מסוכנת יותר בהכרח מהשקעה בשוק ההון המקומי, גם אם זה מרגיש כך.

אז אנחנו מוכנות לשאת את החום ולהשקיע בשווקים פיננסיים זרים, אבל איך עושים את זה?

לדברי רו"ח בני איל, מנכ"ל קבוצת ההשקעות אינפיניטי-אילים, שייעץ בהכנת פוסט זה, יש מספר מסלולי השקעה, אבל בשביל להחליט באיזה מהם נבחר, אנחנו צריכות שוב לבדוק את עצמנו והפעם לקחת בחשבון שני שיקולים נוספים:

  1. ידע: האם יש לנו הבנה וידע בשווקי ההון העולמיים?

  2. זמן: גם כאשר אנחנו מבינות ומכירות היטב את השוק העולמי, לא תמיד יש לנו את הזמן לנתב את הידע ואת ההבנה למסחר שוטף בשוק ההון. על אחת כמה וכמה כשמודבר בשווקים גלובליים הפועלים לעתים בשעות, שאינן מסונכרנות עם יום העבודה בישראל.

שילוב שלושת הפרמטרים האלה - מידת הידע והזמן שיש לנו ואהבת הסיכון ישפיע על המסלול בו נבחר להשקיע ומעמיד אותנו בפני

שלוש מסלולי השקעה:

  1. ניהול עצמאי: מסלול שמתאים לנשים שיש להן גם ידע וגם זמן לסחור בשוק בעצמן.

  2. ניהול סמי עצמאי: נשים בעלות ידע, שאין להן זמן לנהל את ההשקעות שלהן באופן אקטיבי והן מרכיבות סל השקעות המכיל מכשירים פיננסיים מנוהלים או פסיביים.

  3. ניהול באמצעות גורם שלישי: נשים בעלות רמות שונות של ידע אבל חסרות זמן, המעדיפות שמנהל/ת השקעות מקצועי/ת תנהל להן את תיק ההשקעות.

בכל מה שקשור לניהול השקעות בבורסות זרות, בשל ההנחה כי

מרביתנו – גברים ונשים – פחות בקיאים בנעשה בשווקים הזרים,

נתמקד בעיקר בשני מסלולים:

  1. ניהול באמצעות גורם שלישי: כאשר הכסף שלנו מנוהל על ידי בית השקעות, אנחנו צריכות ליידע את מנהל תיק ההשקעות, שאנחנו מעוניינות בחשיפה לניירות ערך זרים ולהגדיר לו את מידת החשיפה והסיכון הרצויות לנו – אם לקנות אג"ח של ממשלה זרה (סיכון נמוך יחסית) או מניה, לדוגמה.

  2. ניהול סמי עצמאי: במידה ואנחנו מנהלות את ההשקעות שלנו על ידי רכישת מכשירים פיננסים, שאינם מחייבים ניהול אקטיבי כמו: קרן נאמנות ו/או תעודת סל – עלינו לרכוש מכשירים, שמתמקדים בניירות ערך זרים או כאלה שיש להם חשיפה גדולה לשווקים זרים. כך לדוגמה, אנחנו יכולות לרכוש תעודת סל או קרן מחקה העוקבות אחרי מדדים של בורסות זרות או סקטורים (ענפים) הנסחרים בבורסות זרות, כדוגמת נפט, חיטה, ברזל וכד'.

כמה מונחים לפני שממשיכות:

  • מדד (אינדקס) בורסה: מדובר במכשיר באמצעותו אנחנו עוקבות אחרי הבורסה, או ענפים ספציפיים בבורסה. המדד משקלל למעשה ערכם של מוצרים או ניירות ערך הנסחרים בשוק ההון. כך לדוגמה תל אביב 35