חיפוש

מה למדנו מגווינת פאלטרו על רצף ותוספת הכנסה

עודכן ב: 8 אוק 2019


כתבה: יעל וינר

אחת הסיבות לפערים בפנסיה בין גברים לנשים היא רצף ההכנסה. נשים עובדות פחות שנים מגברים ולכן הן גם מפרישות פחות כסף לטובת הפנסיה. לפערי התעסוקה בין נשים לגברים יש לא מעט סיבות: חופשות לידה, שהופכות להפסקות עבודה זמניות או קבועות, עזיבה מוקדמת (פעמים רבות שלא מרצון) את שוק העבודה ויציאה לגמלאות בגיל צעיר יותר.

בפוסט הזה נציע מספר דרכים לצמצום הפער - איך לייצר לעצמנו רצף תעסוקתי באמצעות תכנון וראייה קדימה של האפשרויות העומדות בפנינו.

התכנון נובע מתפיסת עולם של ריבוי אפשרויות וכישורים, שמאפיינת את עולם העבודה החדש ונכון לנו לאמץ אותה לא רק בראייה קדימה לגיל הפרישה אלא גם כאן ועכשיו בשביל לאפשר לנו איכות ורמת חיים טובה יותר לאורך כל הדרך.

ובשביל להבין איך עושים את זה נכון נציץ לחיים הבלונדיניים של גווינת פאלטרו.

בגיל 26 פאלטרו הגיעה לשיא קריירה, כשזכתה באוסקר על תפקידה בסרט שייקספיר מאוהב. היא המשיכה לשחק מאז בעיקר בסרטים בינוניים (לא משהו שחברי האקדמיה יוצאים מהמיטה בשבילו). על הדרך היא התחתנה עם כריס מרטין מקולדפליי ויחד הם הולידו שני ילדים בלונדיניים ולאחר כמה שנים הם התגרשו. מסלול חיים שגרתי, שלא לומר בנלי של שחקנית הוליוודית ממוצעת, שצריכה להספיק הרבה ומהר כי הקריירה שלה מסתיימת או לפחות מצטמצמת בגיל די צעיר - כמה תפקידים יש לנשים מעל גיל 40?

וזה לא קורה רק בהוליווד. זה לא סוד שבתעשיית ההיי טק הישראלית מתקיימת דינמיקה תעסוקתית דומה - גברים ונשים כאחד הופכים פגי תוקף בסביבות גיל 45. והתופעה הזאת מתרחבת גם לענפים אחרים. עולם העבודה משתנה בקצב מסחרר (ועל כך ועל ההשלכות של כל זה נרחיב בפוסטים נוספים) וחלק מאיתנו מתקשים להדביק את הקצב ולהבין את כללי המשחק החדשים.

התכנון נובע מתפיסת עולם של ריבוי אפשרויות וכישורים, שמאפיינת את עולם העבודה החדש ונכון לנו לאמץ אותה לא רק בראייה קדימה לגיל הפרישה אלא גם כאן ועכשיו בשביל לאפשר לנו איכות ורמת חיים טובה יותר לאורך כל הדרך

אבל גווינת הבינה. בשנת 2008 היא השיקה את GOOP - בלוג העוסק באורח חיים בריא ובלייף סטייל מופרך. ההסבר שלה לפתיחת הבלוג היה מעניין: הרבה אנשים שואלים אותי איפה אני קונה בגדים או איפה אני ממליצה לאכול בלונדון ואיזה קרם עיניים אני שמה אז החלטתי לפתוח בלוג... זה נשמע מתנשא ופלצני וזה באמת האופי של הבלוג, אבל מצד שני יש משהו מאוד אותנטי בהסבר שסיפקה - היזמות שלה נבעה ממקום מוכר וטבעי, היא נותרה באלמנט שלה ופשוט עשתה מזה עסק.

לא ברור אם הייתה לה תכנית עסקית לטווח ארוך, אבל לצד משחק בסרטים בינוניים, היא התמידה והמשיכה לתחזק את האתר ואת המיצוב שלה כאושיית לייף סטייל. לפני כשנה היא פתחה חנות אינטרנטית, שמוכרת את המוצרים היקרים להחריד שהיא ממליצה עליהם. לפני כחודש השיקה מגזין נייר תחת המותג GOOP. היום היא מנהלת במקביל שתי קריירות, האחת שייכת לעבר והשנייה לעתיד.

וזה, כך עולה מכתבה שפורסמה בוושינגטון פוסט, הדבר הנכון לעשות בעולם העבודה הנוכחי. מתברר, שאנשים, שמצליחים לפתח קריירה שנייה הם אלה, שהתכוננו והכינו את האלטרנטיבה מראש.

חשוב להדגיש, שאנחנו לא מדברות על קריירה שנייה או נוספת בהיבטים של סיפוק, חיפוש עצמי והגשמה (אף כי כל אלה חשובים מאוד), אנחנו מדברות מנקודת מבט כלכלית טהורה על תוספת הכנסה ורצף הכנסה.

מעבר בין קריירות, בעיקר במקרים בהם הוא נעשה מחוסר ברירה, הוא לא פשוט. אבל הכנה מראש ובנייה של מספר אלטרנטיבות תעסוקתיות תהפוך את המעבר לקל יותר:

  1. לימדו והרחיבו את סל הכישורים שלכן - אתן עובדות 24/7 ויש את הבית, הילדים, הזוגיות, אז למי יש מקום להכניס עוד משקולת לחיים? אבל אם אתן חושבות או חולמות לעשות שינוי, אתן חייבות למצוא חלון זמן לטובת לימודים של מקצוע נוסף או לימודים, שיעזרו לכן לשכלל כישורים קיימים. אם יש לכן אפשרות ורצון אתן יכולות ללכת ללמוד תואר שני, שפעמים רבות מקצר ומאפשר את הדרך למשרות בכירות יותר.

  2. הפכו כישורים קיימים ותחביבים למקור הכנסה (למדו מגווינת) - יש נשים, שהפכו אימון ביוגה לעסק, נשות פרסום ושיווק, שהפכו ליועצות עצמאיות ועוד. אפשר להתחיל את תהליך ההסבה של התחביב למקצוע בהדרגה ואפשר לקיים אותו על אש קטנה לצד עבודה ק