top of page
banner2B.jpg

הסיפור שלנו

בונות עולם של נשים פעילות פיננסית

על עוברות ושוות

 

את עוברות ושוות הקמנו לפני כחמש שנים, אחרי שהבנו מניסיוננו האישי ומשיחות וסקרים שערכנו עם מאות נשים - שלנשים יש עניין לא פתור עם כסף או יותר נכון לומר עם ניהול הכסף. 

נשים פחות מנהלות את הכסף שלהן בגלל מגוון סיבות וחסמים. אם בגלל שהשפה והמושגים הפיננסיים לא תמיד מובנים לנשים ולגברים, אבל יותר נשים מודות בכך ואי ההבנה מונעת מהן להמשיך ולפעול. או בגלל שנשים הפנימו טוב מדי מסרים שלמדו בבית או בחברה, על תפקידה ומקומה של האישה ואלה נותרו עמן גם כנשים בוגרות. 

ויש עוד סיבות להימנעות של נשים מניהול הכסף, כמו היחס של הגופים הפיננסיים ללקוחות נשים. בסקר שערכנו 80% מהנשים דיווחו כי הן הרגישו שהמוסדות הפיננסיים לא סופרים אותן כלקוחות ומתייחסים אליהן באופן מתנשא ומרוחק.

נשים, סיפרו לנו על פגישות מתסכלות עם נציגים ויועצים, שנתנו להן תחושה שהן לא מבינות, הסתכלו ודיברו רק אל בן הזוג וכדומה. התופעה הזו מוכרת לנו גם מהחוויה האישית שלנו ואנחנו יכולות להעיד שהיא מייצרת כעס ואי אמון כלפי המוסדות הפיננסים.

עוברות ושוות הוקמה על ידי ענת כץ ארוג'אס ויעל וינר בשנת 2017, כמיזם עסקי חברתי להעצמה פיננסית של נשים וקידום נשים לעצמאות כלכלית. ב-2020 ענת פרשה מניהול הקבוצה ואל צוות הניהול הצטרפה אפרת טל.

בעוברות ושוות, אנחנו פועלות עם החברות, שהצטרפו לפלטפורמות שלנו, עם נשות מקצוע בתחומים הפיננסים ומול הגופים הפיננסיים - במטרה להסיר את החסמים העומדים בין נשים לבין ניהול הכסף, כדי שנוכל לצמוח כלכלית, כל אחת בקצב שמתאים לה.

הבנו שהשינוי מתחיל בנרמול השיחה על נושאים כספיים. הקמנו את קהילת הפייסבוק "עוברות ושוות" המונה כיום כ-40 אלף נשים, שמדברות על נושאים כמו -משכנתא, החזרי מס והשקעות -  בפשטות ובאופן פרקטי ויומיומי. הקהילה מורכבת משילוב של מקצועיות, שמביאות נשות מקצוע בתחומים הפיננסיים הפועלות בקהילה, עם יצירת מרחב מקבל ומכיל המאפיין את הקהילה. כך, שנשים מקבלות תשובות מקצועיות על מגוון רחב של נושאים אבל גם הרבה מאוד אמפתיה. פתחנו עמוד אינסטגרם, שמייצר חוויה פיננסית קלילה וצבעונית, כדי שהשיחה על כסף תהיה נוכחת גם בפלטפורמה הזו. הקמנו בלוג פיננסי ואת ערוץ היוטיוב DIYF - ערוץ עשי זאת בעצמך פיננסית, שמעלה סרטונים עם תכנים פיננסיים בגובה העיניים, כדי לפשט מושגים ולקדם אוריינות פיננסית. אנחנו מקיימות מפגשים וסדנאות באופליין ובאונליין בהם נשים יכולות להעמיק ולשאול שאלות בנושא פיננסי ספציפי ותוכניות לצמיחה כלכלית, שמאפשרות לנשים לצאת מהמינוס. 

בשנת 2021, הקמנו את SPESHELIST מרכז המומחיות של עוברות ושוות המאגד את מיטב המומחיות בקבוצת עוברות ושוות, במטרה לאפשר לנשים למצוא מומחיות פיננסיות איכותיות ולקבל עליהן את כל המידע הדרוש: עמוד ראשי - מרכז המומחיות מבית עוברות ושוות (coing.co)

אנחנו עובדות גם עם גופים פיננסיים במגוון תחומים, מאירות עבורם את נקודת המבט של הנשים ומייצרות הבנה כי יש להתאים את המוצרים גם  לצרכים והעדפות שלנו.

כל הדברים הללו הם לא תהליכים של זבנג וגמרנו. זה שינוי חברתי שלוקח זמן. לא היה פשוט לרתום גופים פיננסיים לאג'נדה שלנו, אבל בשנה האחרונה אנחנו מרגישות שינוי משמעותי. ויש גם נשים, שנכנסות לקהילת הפייסבוק שלנו ורק אחרי שנתיים של הקשבה לשיחות של אחרות ולימוד עצמי, הן מרגישות בטחון לשאול שאלה או להגיב.

את הסיפוק שלנו אנחנו מקבלות מכך שנשים מרגישות נוח ובטוח לשאול בקהילה על כל מה שקשור בכסף, גם שאלות שעל פניו נראות מאוד בסיסיות, מכך שיש רשימת המתנה למפגשים וסדנאות העוסקים בנושאים שלא האמנו שיהיו כל כך פופולריים כמו ביטוח או פנסיה ומכך שגופים פיננסיים כמו: מגדל, AIG, Pepper ,Riseup ו Invo - נכנסים איתנו לתהליך מתוך הבנה שלפנות לנשים, זה לא לעזור לנשים - זה צעד כללי נכון עבורם.

הצוות שלנו

המיזם מנוהל על ידי יעל וינר ואפרת טל ונתמך על ידי צוות מתנדבות ופעילות. אנחנו רוצות להודות לכל החברות ונשות המקצוע שהופכות את המיזם למה שהוא, ובמיוחד לדפנה פלד ולעפרי ויינר.

אפרת ויעל.jpg

אפרת טל ויעל וינר

Anchor 1
לקוחות ושותפויות
bottom of page